banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
BİR Caretta’yı Kurtarmak, BİN Yavruyu Denize Göndermekle Eştir
Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve Genel Koordinatörü Hande Tibuk’un desteğiyle kurulan Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nin faaliyetleri hakkında bilgi vermek için önceki gün bir basın toplantısı düzenlendi. Merit Crystal Cove Hotel’de düzenlenen basın toplantısı Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Turizm Müsteşarı İsmet Esenyel, Merit Hotelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş, Merit Crystal Cove Müdürü Ercan Turhan, Sosyal Sorumluluk Müdürü Silem Sargın Kara ve Basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Merit International Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş, Turizmin gelişmesindeki çalışmalarının yanı sıra Kuzey Kıbrıs hayatına dokunan sosyal sorumluluk projeleriyle de adından söz ettirmeye başlayan Merit Turizm Grubunun 10 Mayıs 2018 yılında faaliyetine başlattığı rehabilitasyon merkezinde 100 milyon yıldan fazla bir süredir denizlerimizde varlıklarını sürdüren deniz kaplumbağalarına destek olmaya yöneliktir. Bu projeyi hayata geçirmeye büyük destek olan Hande Tibuk ve projenin başında olan mesleğini bu yönde tamamlamış Silem Sargın Kara’ya veteriner hekim Sude Çelik ve tüm ekibine çok teşekkür etti.

Avrupa, Türkiye ve Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirerek tesisimizde Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon merkezi olan tek grup olmanın gururunu yaşarken,  Carettaları hayata döndürmenin büyük bir mutluluk olduğunu belirtti. 

Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu Merit grubunun yaklaşık bir yıl önce başlattığı bu çalışmanın bir parçası olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizde sembol olan kaplumbağalara verilen bu değerin ne kadar önem arz ettiğini bunun yanında çalışmaları içerisinde yaralı kaplumbağaların tedavilerinin sağlıklı bir ortam içerisinde yapılıp tekrar doğal hayata denize bırakılması, kaplumbağaların Akdeniz’in ikinci noktası olan Kuzey Kıbrıs ta gerek onların yumurtlama dönemi, gerekse denize bırakılacağı günü izlemek için turizm içinde oldukça fayda sağlayacaktır.

Merit Crystal Cove otel Genel Müdürü Ercan Turhan bizler yaptığımız bu çalışmalarımızla toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalışmaktayız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin lokomotif sektörü turizm dir. Turizm hızla gelişmeye ve çeşitliliğini artırmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu projenin turizmin çeşitlilik kazanması adına önemli bir katkı sağlayacaktır.
Bu projede emeği olan herkese çok teşekkür ederim. 

Merkezin kuruluş aşaması ve faaliyetleri hakkında bir açıklama yapan Sosyal Sorumluluk Müdürü Silem Sargın Kara deniz kaplumbağalarının, deniz ve kıyı ekosistemi açısından vazgeçilmez bir role sahip olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yüzyıl içinde kıyılarda artarak devam eden insan faaliyetleri ve deniz kirliliği nedeniyle bu canlıların yaşam şansının iyice azaldığını belirterek, “Deniz yaşamının devamlılığını sağlayabilmek ve yaklaşık 100 milyon yıldan bu yana dünyamızda nesillerini devam ettirebilmiş bu olağanüstü canlıların yaşam şansını arttırabilmek çok önemli. Bize kalan bu mirası bizden sonraki nesillere aktarabilmek hayali ile başlayan bu çalışmanın temellerini atan Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve Genel Koordinatörü Hande Tibuk ve desteğini esirgemeyen Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Özbaş’a teşekkürlerimizi bir borç biliriz” dedi.

Deniz Kaplumbağası Hastanesi
Kuzey Kıbrıs’ta Girne bölgesinde Merit Crystal Cove Hotel’de kurulan Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nin hazırlıklarına 10 Mayıs 2018’de başlandığını, yurt içinde ve yurt dışında alanında uzman isimler ile görüşmeler yapıldığını belirten Silem Sargın Kara şöyle devam etti;
“Merkezimizde, tedaviye ve bakıma muhtaç deniz kaplumbağalarının en kısa sürede sağlıklı bir şekilde doğal yaşama dönmeleri için çalışmaktayız. Tarafımıza ihbarı gelen deniz kaplumbağalarının hızlıca merkezimize alınması sağlıyoruz. Gerekli kontrol ve muayenelerinin ardından medikal tedavi ve rehabilitasyon sürecine başlanıyor. Bu kapsamda merkezimize ‘deniz kaplumbağası hastanesi’ de denilebilir. Ayrıca, farkındalığı arttırmak için merkezimizde haftanın her günü ziyaretçi kabul ediliyor ve geziler düzenleniyor. Deniz kaplumbağalarının nesillerinin devamını sağlayabilmek ve onları koruyabilmek için bilgilendirmeler yapılıyor.”

Veriler Toplanıyor
Deniz kaplumbağalarının korunmasını gerektiren en önemli hususlardan birinin denizel yaşamlarında maruz kaldıkları olumsuz faktörler olduğunu söyleyen Sosyal Sorumluluk Müdürü Silem Sargın Kara “Mayıs ayında başlayan üreme dönemleri yaklaşık olarak Eylül ayı sonlarına doğru bitmektedir. Bu zaman dilimi arasında ülkemize yuvalama yapan Caretta Caretta olarak da bilinen iribaşlı deniz kaplumbağası ve yeşil deniz kaplumbağası Cheloniamydas türlerine ait üreme biyolojileri ve kumsal kullanım durumları her yıl düzenli bir şekilde incelenmekte, veriler toplanmaktadır. Ancak, kaplumbağaların denizel yaşamları ve karşılaştıkları problemler hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu kapsamda öncelikle, merkezimize kabul ettiğimiz yaralı ya da hasta kaplumbağalardan elde edilen verileri düzenliyoruz. Bunları, ölü olarak kıyıya vuran kaplumbağaların nekropsilerinden elde edilen verilerle birleştiriyoruz. Tüm bu çalışmalar, denizel alanda kaplumbağaların maruz kaldıkları problemlerin tespit edilip yeni koruma stratejilerinin geliştirilmesine imkan sağlıyor. Bunun için elimizi taşın altına koymaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.” dedi.

3 Tanesi Tedavi Edilip Denize Salındı
Mart ayı başı itibariyle merkeze toplam 12 adet deniz kaplumbağa geldi, bunlardan 3 tanesi tedavi edilerek denize salındı, 5 tanesinin halen tedavisi devam ediyor. 2 kaplumbağa ise kurtarılamadı. Silem Sargın Kara yaralanmaların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunun altını çizerek. “Bu süreçte şunu gördük ki, merkezimize kabul ettiğimiz hayvanlar, insan kaynaklı nedenlerden dolayı yaralanmış ya da hastalanmış. Ağlara takılmış, misinaya dolanmış, olta yutmuş veya enfeksiyon kapmış olan deniz kaplumbağaları günlerce ve hatta haftalarca denizde kalmaktadır. Ancak, bitkin düştüklerinde ya da öldüklerinde karaya vurmaktadır. Her geçen saat ise yaralı olanları ölüme daha da yaklaştırmaktadır. Bu tip kaplumbağaların bize haber verilmesi büyük önem taşımaktadır. Şu bir gerçektir ki yetişkin bir kaplumbağayı kurtarmak, neredeyse bin yavruyu denize göndermekle eşdeğerdir” dedi.

“Destek Olanlara Minnettarız”
Tüm bu çalışmalar kapsamında kendilerine büyük destek verenlere de şükranlarını sunarak. “Bu noktada, Exeter Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kaplumbağa Cemiyeti’nden Robin Snape ve ekibine bize yardımları için minnettarız. Balıkçı Barbaros Öz, Ali Gür ve Enver Reis’e bilinçli ve duyarlı yaklaşımları için teşekkür ederiz. Hayvanları buldukları anda kritik olan ilk müdahaleleri yaptıkları için tüm fedakâr ve profesyonel desteğinden dolayı Veteriner Hekim Sibel Guzen’e tüm insanlık adına teşekkürü bir borç biliriz. Yaklaşık 10 aydır faaliyet gösteren merkezimizin daha fazla yaralı caretta’ya ulaşabilmesi ve sağlıklı bir şekilde denizlere geri dönmelerinin sağlanması adına daha çok çalışacağız” dedi.

Anahtar Kelimeler
Metropolitan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182

Ülkemizin Başarılı Dj’lerinden Barish Baron...
Elektronik Dans Müziğin ve Club kültürünün ülkemizdeki öncü isimlerinden Barış Uzun nam-ı diğer Barish...

Haberi Oku