banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Sempatik ve Başarılı Oyuncu İle Röportaj
Oya KUTSAL, stüdyoların en sempatik ve en sevilen üyelerinden biri. Haftanın konuğu olmayı kabul etti. Yoğun çalışma temposuna rağmen çok disiplinli bir şekilde çalışmalarına devam eden ve aksatmayan KUTSAL’ın en çalışkan sanatçılardan biri olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz :)) Kendisini çok seviyoruz ve bu güzel röportaj için de tekrardan teşekkür ediyoruz :)
   
Röportaj: Fatma Yüksek
   
Aslında birçok kişi seni çok yakından tanıyor, ancak sen bize kendinden biraz bahsedebilir misin yine de?
İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünden mezun oldum. Her ne kadar filolojiler edebiyat eğitimi veren fakülteler olsa da adaya döndükten sonra İngilizce öğretmenliğine başladım. Meslekte 35. yılım. Gençlerle geçen 35 yıl. Öğretmenliğin yanı sıra her zaman toplumda farkındalık yaratacak sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldım. Esas ilgi ve çalışma alanım tarihi eserler ve çevre temizliği. Bu çalışmalarımın çoğunda öğrencilerim de yer aldılar. Biliyorsunuz, ağaç yaşken eğilir. Benim mezun olan her öğrencim birer tarihi eser ve çevre aktivesidir diyebilirim. Her zaman tarihi eserleri ve çevreyi koruyacaklarına inancım tamdır. Çünkü onlarla, başka hiç bir okulda deneyimleme şansını yakalayamayacakları değerde, büyük çalışmalar yaptık. Şimdi de Girne Evkaf İyilik Gönüllüleri sorumlusuyum. Tüm Girne ilçesi benim sorumluluğumda. Bu geniş alanda iyilik yapıyoruz. İyi olan her şey bizim işimiz.


   
Oyunculuk serüvenin nasıl başladı, nasıl karar verdin oyuncu olmaya? Ailende seninle aynı mesleği yapan kimse var mı?
Bence oyunculuk diye nitelendirilmemeli benim yaptığım. Ben sadece eğleniyorum. Banana Tv ile yaptığım tam da bu. Sanırım eğlenirken bile, bir öğretmen, her koşulda bir öğretmendir. Çünkü her çalışmamızda, öncelikli amaç, gülmek ve güldürmek olsa dahi, mutlaka, küçük bir bilgi olmasında da ısrarcı oluyorum. Nasıl başladığımı sormuştunuz. Tarihi eser bilinci oluşturmak için yıllardır çalıştığımı biliyorsunuz. Bu bağlamda Vakıflar İdaresi desteğiyle belgeseller yapma fikriyle çalışma başlattığımız süreçte Banana Tv'nin sahibi sevgili Çağrı Beyaz ile görüşmeye başlamıştık. Çağrı, şu anda, her ne kadar eğlenceli reklamlar çekse de, o, bir belgesel yönetmeni. Yıllarca TRT'de belgesel çekimleri yapmış, tecrübeli bir yönetmen. Birlikte Büyük Hamam ve Saman bahçe belgesellerini yaptık. Bu iki belgeselin gala gecesinde ise izdiham yaşandı. Bu da demektir ki insanlarımız ülkeleriyle ilgili belgesellere hasret. Doğru yapıldığı sürece yüreğine dokunabileceğimiz insan sayımız inanılmaz büyük. Bu iki büyük başarı ve duygu bütünlüğü sayesinde dostluğumuz bu güne kadar geldi. Böyle olunca da benim Banana Tv'de rol almam kaçınılmaz oldu. Çok ciddi yaşayan insanlar nefes almak isterler. Aldıkları sorumluluklar altında çok ezilirler çünkü. Bu nedenle gülmeye çok ihtiyaç duyarlar. Sosyal yaşam içinde o kadar yoğundurlar ki sosyalleşip gülecek zamanları yoktur. Bu noktada Banana tv hızır gibi yetişti. Benim için Banana tv'de yer almak çok değerli çünkü çok kısa bir süre de olsa gülebiliyorum ve devam edecek gücü toparlıyorum. Bu arada farklı bir dünyanın içinde oluyor, çok yeni şeyler öğreniyorum. Ailede herkes bir sanat dalında iyi. Oğlum klarnet ve gitar çalıyor. Basılmış bir romanı var ve planları arasında film çekmek var. Banana tv'nin anneler günü çekiminde annem çok popüler oldu. Belki bundan sonra o da rol alabilir Banana tv'de. Annem keman çalıyor bu arada.


   
Mesleğini biraz anlatabilir misin? Zorlukları, keyifli yanları ve birçok kimsenin bilmediği yönleriyle nasıl bir meslek oyunculuk?
Banana tv'de çalışmak, Çağrı'nın kontrolcülüğü ve mükemmeliyetçi yönünden dolayı zor. Eminim onun için de çok zor çünkü yıllarca profesyonelce, en iyi kurumlarda bu işi yaptıktan sonra amatör oyuncularla çalışmak kolay değil. Diğer yandan amatör oyunculardaki gerçekçilik ve doğallık yönetmenlerin en çok  sevdiği şeylerden biri. Ve sevgili Çağrı, bizdeki bu sahici yönü ortaya çıkarmak için çok özen gösteriyor. En iyi performansı yakalayana kadar tekrarlamak yorucu tabi ki ama zamanla yönetmenin başarmaya çalıştığını anlamaya başlıyorsunuz ve siz de en iyi performansınızı yapmak için çabalıyorsunuz. İyi bir oyunculuk yaptığınızda insanlardan gelen tepkiler de güzel oluyor ve çok mutlu hissediyorsunuz. Sanki dünyanın en büyük işini başarmışsınız gibi. Sanırım en güzel geri dönüt bu.


   
Çalışma saatlerin vs. nasıl? Çekim olduğunda bir günün nasıl geçiyor?
Covid suresince çok yoğunduk. Halkın moralini yüksek tutmak için sürekli yayın yaptık. Bu süreçte tek bir amaç vardı: toplumun mutluluğu. Bu nedenle canla başla çalıştık. Bu amaçla önce ekiple saatlerce nasıl bir yol izleyeceğimizi tartıştık. Sonra koşullardan dolayı kendi çekimlerimizi kendimiz yaptik. Bu, çok zordu. Kamerayı kullanmak baslı başına bir is. Çağrı, arka alanda tüm fikri desteği verdi. Beğenmediyse bastan çektirdi. En sonunda tüm çekimleri toplayıp kurgudaki ustalığını göstererek ortaya güzel çekimler çıkardı. Covid olağanüstü bir süreçti. Normal zamanlarda ise çekim öncesi buluşup içerik ve detayları hakkında konuşuyoruz. En uzun süreç bu. Bazen saatlerce sürebiliyor. Çekim günü geldiğinde ise tek otorite yönetmen oluyor. Her şey yönetmenin isteği doğrultusunda gerçekleşiyor. O anlarda ise yönetmenin ok vermesi sizi dünyanın en mutlu insani yapabiliyor. Her konuda da böyle değil mi? Hep tamam mi? diye sormaz miyiz? Oyunculukta bu çok daha önemli, hatta yaşamsal.
   
Bir oyuncu rolüne nasıl hazırlanır? Canlandıracağın bir karakter için ön hazırlık yapıyor musun? O süreci biraz anlatabilir misin bize?
Banana tv'de rollerin en zorunu yapıyoruz. Kendimizi oynuyoruz. İnsanın kendi gibi olması kadar zor bir şey yok hayatta. Bu bağlamda derin derin nefesler alıyorum işe başlamazdan önce. Kendiniz olmak için ilk şart özgüven. Özgüven noktasını yakaladığınız anda başaramayacağınız rol yok. Olayın matematiği en kolayı. Çekim günleri rahat bir ruh halinde olmak için çabalıyorum çoğu kez.
   
Önümüzdeki dönemde yeni projelerin var mı?
Önümüzdeki dönemde Vakıf eserlerin tanıtıldığı, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin bir projesi olan belgesel çekimlerinde sunucu sıfatıyla kanal t ekranlarında evlerinize konuk olacağız.

Anahtar Kelimeler
Metropolitan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182

Başarılı İşletmeci Selin NİHAT İLE KEYİFLİ...
Ülkemizin başarılı işletmecilerinden SELİN NİHAT ile güzel bir röportaj yaptık, ve bu güzel röportaj...

Haberi Oku