banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Bu sayı sizler için biz bayanların gerek günlük gerekse gece makyajlarında olmazsa olmaz dediğimiz makyaj ürünü olan ruj hakkında bilgiler vermek istiyorum.
   
Ruj kelimesi fransızca bir kelime olup "kırmızı" anlamına gelmektedir. Bu yüzdendir ki Kıbrısımızda mutlaka hatırlarsınız eskiler "Gırmızılık" der ;).  Hem çekiciliği, hem güzelliği ön plana çıkarmak için kullanılan bu malzeme,  kesin olmamakla birlikte büyük olasılıkla antik mezopotamyalı kadınlar tarafından icat edilmiş ve ilk kullanımı Mısırlılar tarafından olmuştur.  İlk başlarda yarı değerli taşları ezerek elde edilen kırmızı ton  daha sonrasında çeşitli bitki ve hayvan yağlarını kızıl kurşun ve demir oksitle renklendirip dudaklarına sürmüşler. Mısır kraliçesi Cleopatra da bu yöntemi kullananlardandı. 
  
16.yy 'da, tuhaf ve özgün makyajı ile Kraliçe 1. Elizabeth,  bakireliğin de temsili olarak bembeyaza boyanmış bir cilt ve kırmızı dudakları ile tarihe geçti.
  
On altıncı yüzyılda popülerlik kazanan ruj 17. yüzyılda muhafazakâr görüşün hedefi haline geldi. Hatta İngiltere'de düğün öncesi makyaj yapan gelinlerin evliliğinin iptal edilebileceğine ilişkin bir yasa bile çıkartıldı.
  
On sekizinci yüzyılın sonlarında Kraliçe Victoria'nın ruj kullanımını uygunsuz bulması sonucu moda sahnelerinde ruj kullanımı görülmedi. Fransanın bu durumu ters çevirmesi üzerine 1900'lerin başında kırmızı ruj tekrar popüler hale geldi. Ardından ilk reklamlar Amerika tarafından yapıldı. 
  
Ruj, balmumu ve Hint yağı ile yapıldığıdan o dönem ipek kâğıtlara sarılı olarak satılıyordu. Şimdiki çevir aç şeklini 1923'te alan ruj, sinema dünyasında  kullanılmaya başlandıktan sonra yaygınlaştı, bu günlere geldi ve her bayanın çantasında yerini aldı.
  
Ruj kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:
-  Büyük dudaklı kişiler koyu tonları tercih etmeli ki dudaklar daha çekici ve toplu görünsün.
-  Dudaklarınız küçük ise, dudak çevresini aydınlatıp, kenarlara tenrengi kalem kullandığınızda daha büyük ve dolgun görünümlü dudaklar elde edersiniz.
-  Dudakları iri göstermemek için kullanılacak dudak kalemi tonu , sürülen ruj rengi ile ayni olmalıdır.
-  Dudaklarınıza ruj kullanımından önce dudak nemlendiricisi uygularsanız ruj görüntüsü daha güzel olacaktır.
-  Kuru dudakların mat ruj ve pudralı ruj kullanmamaları gerekmektedir ki dudaklar çatlamış görüntüsünü almasın.
    
Evet sizlere vazgeçilmezlerimizden olan rujun tarihçesi ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden birkaçını paylaştım. Sizlere bu sıcak aylarda renkli ve cıvıl cıvıl hareketli günler dilerim. 
     
Sevgilerimle
Makyöz:  Safiye Yalniz (KRYOLAN)
Tel: 444 9060
Adres: Belediye Bulvarı, Gönyeli Belediyesi karşı sırası, Yenikent Gönyeli
Facebook: Kryolan Kıbrıs
   
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182