banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
- Kalori değeri 0 dır. - Enerji oluşturmaz. - Vücut direncini artırır. - Enzimlerin yapısına katılırlar. - Düzenleştirirler, sindirilmezler.

Yağda eriyenler A-D-E-K vücutta depolanır her gün almaya gerek yoktur.

Suda eriyenler B-C vücutta depolanmazlar, fazlası dısarı atılır. Hergün alınması gerekir.

- A VİTAMİNİ : balık yağı, yumurta sarısı, süt, peynir ve yeşil sebzelerde bulunur. Ne işe yarar; Görme yeteneğini korur, katarakt riskini azaltır. Ancak fazlası kemiklere zarar verebilir.

- B VİTAMİNİ : tahılların kabuklarında, et, süt ve yeşil sebzelerde bulunur. Ne işe yarar; Damarlara zarar veren 'homocysteine' isimli kimyasalın seviyesini düşürür. Sinir hücrelerini korur. Hafızayı güçlendirir.

- C VİTAMİNİ : Yeşil sebze ve meyvelerde bulunur. Ne işe yarar; Katarakt ile meme ve mide gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

- D VİTAMİNİ : Balık yağı, karaciger ve yumurtada bulunur. Ne işe yarar; Kalsiyumla birlikte alındığında kemik kırılmasına karşı korur. Yüksek dozda alındığında kolon, meme ve yumurtalık kanserini önlemeye yardımcı olur.

- E VİTAMİNİ : yeşil sebze karaciger ve bitkisel yağlarda bulunur. Ne işe yarar; Hücrelere zarar veren molekülleri etkisiz hale getirir. Prostat kanserine ve Alzheimer'a karşı korur.

- K VİTAMİNİ : yeşil sebzeler karaciger ve yumurtada bulunur. Ne işe yarar; Kan pıhtılaşması için gereklidir, kemikleri korur.

MİNERALLER ;

- Kalsiyum : Süt ve süt ürünleri, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, tahılllar, baklagiller, fındık ve cevizde bulunur.. Ne işe yarar; kemik ve dişlerin yapısına katılır. Kanın pıhtılaşması için gereklidir.

- Fosfor : Fosfor (P): Süt ve süt ürünleri, yumurta, et, tahıllar, baklagiller, fındık ve cevizde bulunur.. Ne işe yarar; kemik ve dişlerin yapısına katılır. Enerji icin gereklidir.

- Magnezyum :Yeşil sebzeler, et, tahıllar, fındık, ceviz, süt ve baklagillerde bulunur. Ne işe yarar; sindirim icin uyarı yapar.

- Potasyum : Et, tahıllar, meyveler ve sebzelerde bulunur. Ne işe yarar; Sodyum ve potasyum sindiriminde uyarı iletimi için gereklidir. Hücre icindeki su miktarını düzenler.

- Sodyum :Sofra tuzu,et, yumurta, sebzeler, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ne işe yarar; Sodyum potasyum sindiriminde uyarı iletimi icin gereklidir. Hücre icindeki su miktarını düzenler.

- Demir : Karaciğer, et, yeşil sebzeler, yumurta, tahıllar, baklagiller ve fıstıklarda bulunur. Ne işe yarar; Oksijen taşınmasında rol oynayan hemoglobinin yapısında bulunur.

- İyot : Balık, midye, ıstakoz ve iyotlu tuz'da bulunur. Ne işe yarar; Tiroit bezinin işlevlerini yapar

- Çinko :Karaciğer, balık, midye ve ıstakoz'da bulunur. Ne işe yarar; Yaraların iyileşmesinde etkilidir. Büyüme ve gelişme için gereklidir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182