banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Diyete başladığımız zaman en çok tercih edilen meyvenin elma oluşu akıllara bir soru işaretini getirmekte. Diyette neden en çok elmayı tercih ediyoruz ? 
    
Nedenlerini sıralaycak olursak ;
  1. Bir elma yaklaşık 50-80 kkal’dir. Kilo verme ve kilo korumada rahatlıkla tüketilebilir. 
  2. A ve C gibi vitaminler ve antioksidan besin öğeleri olan flavanoidlerden zengin olup daha az miktarlarda da fosfor, demir ve kalsiyum içerir.
  3. Kalp sağlığı için oldukça önemli olan potasyumun da kaynağıdır.
  4. Elmanın içerisindeki pektin adı verilen besin öğesi insülin salınımını azaltarak kolesterol seviyesinde azalmayı sağlamaktadır. 
  5. Elma sirkesi böbrek taşı oluşumunu önler.
  6. Elma çözünebilir posa içerir. Çözünebilir posa; * Divertikül de dahil olmak üzere bağırsak rahatsızlıkları, hemoroid ve bazı kanser türlerini engelleyici etki göstermektedir. * Şekerin kana karışma hızını yavaşlatarak insülin seviyesini kontrol etmektedir. * Vücuttan civa ve kurşun gibi ağır metallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. 
  7. Yapılan çalışmalarda haftada iki adet elma tüketilmesinin astım gibi solunum hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. 
  8. Yapılan diğer bir çalışmaya göre öğün öncesi bir adet elma tüketimi kilo kaybını kolaylaştırmıştır.
  9. Günlük elma tüketiminin cilt hastalıklarını önlediğini göstermektedir. 
  10. Çin tıbbına göre elma; kalbi güçlendirir, susuzluğu giderir, akciğerleri temizler, mukusu azaltır ve vücut sıvılarını artırır. 
    
Elmanın bu faydalarından yararlanabilmek için elmayı kabuğuyla tüketin. Besin öğelerinin büyük bir kısmı kabukta veya kabuğun hemen altındaki kısımdadır. Dolayısıyla elmanın içerisindeki A ve C vitaminleri kabuk kısmında bulunmaktadır. 
Ayrıca elmanın bir tarım ürünü olduğunu unutmamalı ve pestisitlere maruz kaldığından elma alırken üzerinin mumlanmamış olanlarını tercih etmeli ve yemeden önce mutlaka bol suyla yıkamalıyız. 
    
Unutmamalı ki fazla miktarda elma tüketildiğinde elma çekirdeği toksit etki yaratmaktadır bu yüzden hamileler,emzikliler ve çocuklar elma çekirdeği tüketmemelidir.
  
ELMA DEYİP GEÇMEYİN.. HER GÜN 1 ELMA TÜKETİN..
   
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182