banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Söyleşi:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Her gün koşarak işe gidiyor
1981 doğumlu Elena kendini bildi bileli yani 6-7 yaşından beri koşuyor. “O zamanlar hayalim bir atlet olmak değildi. Ancak seviyordum ve iyi de koşuyordum” diyor. Tek olayı da koşmak değil elbette. Moskova Pedagoji Devlet Üniversitesi’nde fizik ve İngilizce öğretmenliği okumuş. Sonra Türkiye’ye tatile gelmiş ve buraya yerleşmiş buluyor. İlk maratonuna da 2006’da Türkiye’de Runantalya’da koşarak katılmış. Ardından da yılda bir iki kez maraton koşar olmuş. 2011’den bu yana ise ultra maraton (42 kilometre üzeri) koşuyor: “Likya Yolu’ndaki 250 kilometrelik yarışa katıldım. Birinci oldum. Böylece ultra maratonların bana göre olduğunu düşündüm. Artık sadece ultra maraton koşuyorum. Üç yılda 20’ye yakın maraton koştum.” İznik’te yapılan 130 kilometrelik ultra maratonda genel klasmanda üçüncü, ilk kez yapılan The North Face Kapadokya Ultra Trail’de de genel klasmanda birinci oldu. Lakin koşmak pahalı iş. Konunun bu boyutuyla nasıl baş ediyor? “Salomon’un Türkiye takımındayım. Ancak sadece malzeme desteği alıyorum. Yurtdışındaki yarışlara giderken tüm gerekli uçak, konaklama, yiyecek vb. ihtiyaçlarımı kendim karşılıyorum. Hayatımı bu işi yaparak kazanmak isterdim. Ancak şu anda bu mümkün değil.”

GÜNDE 1 SAAT 20 DAKİKAHaftada ortalama 120 kilometre koşuyor, hafta sonları Belgrad Ormanları’nda çalışıyor, elbette düzenli besleniyor ama en büyük antrenmanını sorduğumuzda bizi şaşırtıyor: “Her gün evden işe koşuyorum.  Bahçeköy’de oturuyorum. İşyerim Göktürk’te. Ana yoldan koşmuyorum. Hafriyat kamyonları filan var. Çok tehlikeli. Ama bir orman yolu buldum oradan koşuyorum. Toplam 14 kilometre. Normalde 1 saat 20 dakika sürüyor. Ancak geç kaldığımda depar atıyorum, 1 saat 10 dakika da sürebiliyor (gülüyor)...”Aldığı sonuçlara bakılırsa bu antrenman tarzı işe yarıyor gibi: “İtalya, İsviçre veFransa’yı kapsayan The Nort Face UTMB’yi koştum. 168 kilometreydi. Sakatlandım ancak yine de yarışı bitirdim. 38’inci oldum. Almanya’daki 100 kilometrelik Zugspitz ultra maratonunu da üçüncü bitirdim.”

Üç yılda 20’ye yakın maraton, haftada ortalama 120 kilometre, her gün düzenli koşu... Rus sporcunun yaşamı herkese göre değil.

TOTEMİ TIRNAKLARIElena, her yarış öncesinde tırnaklarını özenle boyuyor. Tırnaklarının yarışın yapılacağı bölgeye uyumlu olmasına özen gösteriyor. The North Face Kapadokya Ultra Trail öncesi tırnaklarının bazılarına peri bacaları, bazılarınaysa balon yapmıştı. Bu alışkanlık Elena için bir nevi totem haline gelmiş. Hatta yarışlar için boyadığı tırnaklarını çektiği fotoğraflarıyla ‘tırnak galerisi’ dahi oluşturmuş. Bu galerileri kişisel sitesi yelenasworld.com adresinde sergiliyor.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182

Nutkun Tezcan
İsmim Nutkun Tezcan 20 yaşındayım İstanbul’da yaşıyorum. Şuanda oyunculuk ve İngilizce eğitimlerimi...

Haberi Oku