banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
  
   
Metgin Ltd. tarihini bize açıklar mısınız? Metgin Ltd. bu günlere nasıl geldi? Hem mahalleden hem de lisedeki sınıf arkadaşım Engin Bey'le üniversitede ne yapacağız diye konuşurduk. Engin Adana'da İşletme Fakültesi'ndeydi. Ben ise İstanbul'da Ekonomi okuyordum. O yıllarda görüşürdük. Üniversite bittikten sonra askerlikte de ne yapalım diye konuşurduk. Sonrasında birkaç iş düşündük. Ama bize anlamlı gelmedi. Elimizdeki kurşun çok fazla olmadığı için garantiye oynamamız gerekiyordu. Tarihi uzun mallar bulup da riski az ürünlerle başladık. İkimizde elimizde ne var ne yoksa koyduk ve 7 palet bezelyeye ancak yetti ve öyle başladık. 2 yıl boyunca kimseyi işe alamadık. Çünkü sermaye anlamında birikim yapmamız gerekirdi ürünleri ve çeşitleri çoğalttık, büyüttük. Ve sonra Allah'ta bize yardım etti.
   
Bir ekonomist bir işletmeci yan yana  gelince büyük adımlar oldu sanırım? 
evet. O dönemlerde her şeyi biz yapardık. Hamallığını da pazarlamasını da biz yaptık.
   
Büyümenin doğrusu  sizce bu muydu? 
Sermaye birikimi lazım. Her şeyi o zaman çok daha iyi  görünüyorsunuz. Yani birilerini çalıştırarak olmazdı. Parayı mümkün olduğu kadar en düzgün şekilde kullanmamız gerekirdi. Çünkü imkanlarımız çok kısıtlıydı. Her işimizi şartlar bizi zorladıkça yaptık. Arabamız yoktu, önceleri annelerimizin babalarımızın arabalarıyla dağıtım yaptık. Şartlar bizi çok zorlayınca bir tane van aldık. Ofisimiz yoktu. Mehmet'in babasının ofisini kullandık. Faksımız yoktu. Arkadaşlarımızın fakslarını kullandık. Her şeyi şartlar bizi zorlayınca aldık ve yapmak zorunda kaldık. Çünkü sermaye, çok kolay biriktirilen ve kolay sahip olunabilecek bir şey değildir. Bizde de yoktu. Yani öyle anneden, babadan bir şey bulmadık. Uğraştık, didindik Allah'ta yardım etti ve bugünlere geldik. 
  
Getirdiğiniz bayağı bir dünya markası var. onları nasıl seçip, nasıl karar verdiniz? 
O zamanlar bütün köşe başları tutulmuştu. En iyi markalar ya rakiplerimizin ya da diğer ithalatçıların elindeydi. Biz de o yüzden kendi markalarımızı yaratmaya başladık. Ama bu arada da çok iyi temsil edilmeyen markalara da göz ucuyla bakıyorduk ve açıkçası bize de talepler geliyordu. Piyasa da bilinen olmaya başladık. Ve gerek uluslararası firmalardan gelen taleple, gerekse de bizim bazı araştırmalarımızla portföyümüzü bu sayede geliştirebildik. 
  
İşlerinizin iyi gittiği ortada. Dışarıdan talep geldiğine göre firmalar sizin farkınızda olmalı? 
Evet. İşimizi düzgün yapmaya çalışıyoruz. Yani hep pazardayız. Müşteri odaklıyız zaten ve tüketici odaklı olmaya da özen gösterdik. Ve bundan dolayı piyasada iyi yönde bilindiğimizi düşünüyorum.
  
Başarılarınızı buna bağlayabilir miyiz?
Tabi ki. Sadece bunlar değil ama Mehmet Bey'le de çok iyi bir takımız. Onunda çok büyük bir etkisi var.
  
Ortaklık yürütmek zordur. İki kardeş arasında bile kavgalar çıkarken siz uzun yıllardır birliktesiniz. Bunu neye bağlıyorsunuz? 
Birbirimizi çok iyi tanıdık artık. Eşimden çok Mehmet'i görüyorum.Ve hiç bir zaman saygımızı yitirmedik.
  
Son dönemlerde büyük atılımlar yaptınız. Gerek otobüslerde, gerek alışveriş merkezlerinde. Neler yaptınız ve neler yapacaksınız? Hedeflenen kampanyalar, tanıtımlar ve reklamlar var mı? 
Bizim işimiz çok dinamiktir. Hiç durmaya gelmez. Başarılı olabilmek için; yılbaşını şimdiden planlamamız gerekir.Eğer planlamayıp son dakikaya bırakırsak atı alan çoktan Üsküdar' ı geçmiş olur. Hemen hemen her hafta tanıtım yapılır. Bu ya Lefkoşa'da ya da her yerde olur.
  
Mesela Doğuş Çay'da ne yaptınız? 
Biz Aksaray'da bir fabrika açılışında Doğuş Çay tırını gördük. Hem müzikli hem de insanların o sıcak ortamda olmaları çok hoştu. Hem tanıtım, hem reklam, hem eğlence hem de tattırma. Her şey vardı. Ve tırı Kıbrıs'a da getirmek istedik. Çok zor oldu ama getirdik. 15 gün Kıbrıs'ın çeşitli yerlerinde durdu. Canlı yayınlar ve yarışmalar yapıldı. Hediyeler, çay dağıtımı Patos, Cipso free dağıtımı oldu. Patos ve Cipso'da Doğuş Grubu'nundur.
   
Erülkü'de mutfağınız var sanırım. Ne zamandan beri var?
Evet. 4-5 ay oldu. Gülsüm Hanım'la yıllık anlaştık ama başarılı olursa  devam ettiririz. 
  
Sadece size ait bir mutfak değil mi orası?
Evet bize ait bir mutfak. Hafta arası orada tanıtımlar yapıyoruz. 
  
Yakında hedeflenen projeleriniz var mı?
Planladığımız hedeflenen projeler var evet. Ama bu projeler mevsimseldir. 
  
İsminiz Metgin nasıl oldu bu?
Ne olsun ismimiz diye düşünürken Engin ve Mehmet'in son hecelerini alarak oldu. Ve Engin Bey son sözlerine şunları ekledi;  Metgin Ltd. onların didinip uğraşıp büyüttükleri bir çocuklarını olduğunu söyledi. Aynı zamanda hayallerinizi yüksek tutmalı büyük şeyler hayal etmelisiniz dedi. Hayallerinize sınır koymamalı ve mümkün olabildiğince imkansızı isteyin ki; o zaman ulaşabileceğinizin fazlasına ulaşabilesiniz dedi. 
  
Biz de Metropolitan ailesi olarak bu güzel sohbet için Engin Bey'e teşekkür ediyoruz. Ve ilerlediği dürüst yolda başarılarının devamını diliyoruz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182