banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Gülşah ÇELİKER; İLHAM BENİM KAYNAĞIM
Röportaj: Fatma Yüksek
  
Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba ben Gülşah Çeliker, belgesel ve film yapımcı & yönetmenim. İstanbul Üniversitesi Uluslararasında İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra İngiltere'de South Bristol College'de yükşek lisansımı medya ve yapımcılık üzerine tamamladım sonra, Ege TV, TRT İstanbul ve Mehmat Ali Birand'ın Bir Tv'de çalıştıktan sonra kendi projelerimi yapma kararı vererek önce; Sabiha Gökçen Belgeseli'ni tamamladım. Amerika, Rusya, Fransa ve Balkan ülkelerinde tamamlanan çekimlerden sonra İngilizce ve Fransızcaya da çevirdik çeşitli ülkelerde festivallere katıldı ve özel gösterimler oldu.. 2008 Yılında, TC Kültür Bakanlığı desteğiyle Piri Reis Belgeseli için çalışmalara başladım bu uzun ve meşakkatli bir proje oldu. Tüm Akdeniz tarihini içeren ünlü kapatan, kartograf, bilim adamı Piri Reis için İtalya'da Vatikan, Cenova ve Venedik arşivlerinde, Hollanda'da çalışmalar yaptım. Şimdi İspanya, Portekiz ve diğer ülkelerde çekimleri, drama bölümleri ile tamamlayıp sinemada gösterilecek büyük çaplı bir belgesel planlıyorum.


   
Yazmaya nasıl başladınız? Ne zamandan beri yazıyorsunuz?
Yazmaya, Piri Reis Belgeseli için senaryo çalışması ile başladım. Daha sonraki yıllarda bu uzun soluklu ve derin çalışma, araştırmalarım uluslararası arşiv belge ve bilgilerle desteklenince bir kitap haline gelmesi söz konusu oldu. 2015 yılında Türkiye'ye döndüm ve bu kitap için ciddi bir yazma süreci ile geçen yaz 2019 yılında, 'Haritacı ve Kâşif' adlı bir kitap olarak vücuda geldi.


   
İlk kitabınızı ne zaman yazdınız? Adı nedir? 
İlk kitabım; 'Haritacı ve Kaşif’i 2019 Eylül ayında yayınladım. Bu benim bir yazar olarak ilk kitabım.


  
Yayımlanmış kaç kitabınız var? Eserlerinizin adları nelerdir?
Daha önce yayınlanmış bir kitabım yok. Sabiha Gökçen'in hayatını konu olan bir belgeselim var. Türk Kızı, Gök Kızı, Atatürk Kızı, Sabiha Gökçen Belgeseli, The Legendary Girl Of Skies; Sabiha Gökçen.


  
Yazmak sizin için hayat boyu süren bir serüven mi yoksa? 
Evet, Yazmak ve belgeseller için araştırma ve çalışma yapmak ömür boyu süren bir serüven benim için de. Zira çok önemli ve değerli profesörlerle, üniversite ve enstitülerle çalışıyor, dil ve yeni kültür ve tarihler öğrenerek inanılmaz bir öğrenme hazinelerinizi doldurma süreci yaşıyorsunuz. Daha sonra da üretme faslı sürüyor, sinopsisi, senaryo ve hatta bir kitap! Doğrusu yazmayı düşünmüştüm ama bu kadar erken değil planladığım filmleri mi çektikten sonra diye düşünmüştüm. Tabi bu belgeselin sponsor bulma sürecinde yaşadıklarım ve biriktirdiklerim Belgesel ve bilgilerle hikayelerle bir kitap ortaya çıkması da kaçınılmazlar. Nitakim şimdi Sabiha Gökçen'in hayatını yazma teklifi de aldım. Bir de İtalya'da Piri Reis için araştırma yaparken kendi serüvenimden hikâyelerden bir romantik komedide yazmayı düşünüyorum. Zira, onu da önce senaryo olarak yazmıştım.
    
Haritacı ve Kaşif ilk hikaye kitabınız mı?
Evet, 'Haritacı ve Kâşif ' ilk tarihi romanım. 

Anahtar Kelimeler
Metropolitan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182

Başarılı İşletmeci Selin NİHAT İLE KEYİFLİ...
Ülkemizin başarılı işletmecilerinden SELİN NİHAT ile güzel bir röportaj yaptık, ve bu güzel röportaj...

Haberi Oku