banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Eda GİRGİN: SANATÇI ÖRNEK BİR KİŞİLİKTİR
Röportaj: Fatma YÜKSEK
  
EDA GİRGİN KİMDİR? SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Merhaba :) 1989 yılında Güzelyurt’ta doğdum. Kıbrıslıyım, burada yaşıyorum ve adamızın gelenekleri ve kültürüyle yetiştirilmiş tam bir Kıbrıslı anne babanın kızıyım. Kendi isteğimle, kişisel gelişimim ve mesleki gelişimime katkı sağlaması amacıyla, ada dışında aldığım kısa zamanlı eğitimlerin dışında, bütün eğitim hayatım bu adada geçti. Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. Çalışıyorum , aynı zamanda nefesim dediğim müziğimi icra ediyorum. :)

  
MÜZİĞE NE ZAMAN BAŞLADINIZ?
Müzik hayatımda hep vardı, kendimi bildim bileli müzikle içiçeyim. Müziğe aşık olan , değer veren aynı zamanda çeşitli müzik aletleri çalıp, her fırsatta şarkılar söyleyen bir aileden geliyorum. Küçüklüğümde babama eşlik ederdim, o sazını çalıp söylerdi, susar ben devam ederdim. Annem devam ederdi. Bana müziği kesinlikle onlar sevdirdi. :) müzik hayatına ise okul yıllarında, okuldaki her koro ve orkestraya dahil olup, arkadaşlarımla birlikte etkinliklere katılarak başladım, fakat cesaretimi toplayıp da bunu sahnelere taşımam, üniversiteden sonra oldu.
  
MÜZİK ENSTRÜMANLARI ÇALIYOR MUSUNUZ?
İlkokulda babam bana çok havalı bir org almıştı, tabi okulda öğrendiğimiz basit enstrümanları çalmanın dışında bu benim ilk müzik aletimdi diyebilirim. Ben büyüdükçe ve igim çoğaldıkça bana alınan orglar da gittikçe büyümeye ve havalı olmaya başlamıştı :) hatta ortaokulun ilk yıllarında boyumdan büyük bir taneyi zor taşıyordum. Şu an yeterli seviyede olmasa da piyano çalabiliyorum, gitarım var ama henüz çalamıyorum :) fakat işimi kolaylaştırabilmesi için yenile ukulele merağım oldu şu an çok başındayım. Sanırım ben çalmak için değil şarkılar söylemek için doğmuşum :) ama yine de enstrüman çalma konusunda kendime kafa tutuyorum.


EDA GİRGİN’E GÖRE MÜZİK NEDİR?
‘’NEFES’’  :) Olmazsa olmazım, tüm hayatım. İyi günüm, kötü günüm, kahkaham, gözyaşım. Her düştüğümde ayağa kaldıranım, en iyi dostum.
   
ALBÜM ÇALIŞMANIZ OLDU MU?
Albüm değil de 2016 yılında bir single çalışmamız oldu. Yeni kayıtlar da yaptık fakat henüz piyasaya çıkarmadık. Doğru zamanda , doğru işler yapılmalı. Evet yaşadığım bazı şeylerden dolayı ertelediğim işlerim var müzikle ilgili fakat buradan da müjdesini vermiş olalım, yakında dinleyicilerimize bazı sürprizlerimiz olacak 
  
EDA GİRGİN’E GÖRE İYİ BİR SANATÇI NASIL OLMALI?
Sanatçılar herşeyden önce bir toplumda örnek kişilik temsil eden şahıslar olmalıdır. Kendisine, toplumumuna, o ülkede yaşayanlara fayda sağlayacak, duyarlılık gösterecek, vurdumduymaz olmayacak, yaptıkları ile ağzından çıkanlarla, duruşuyla örnek olabilen bir kişi olmalıdır. İcra ettiği sanatı ne olursa olsun, bir sanatçı duruşu ve örnek kişiliği ile o toplumun aynası olduğu bilincini taşımalıdır. Sanatçılar göz önünde olan kişilerdir ve bence amaçları sadece göze kulağa hitap etmek değil; insanların kalp ve vicdanına  dokunabilmeleri de  önemlidir. Sanatçılar yapıları gereği zaten duygusal insanlardır. Bu değerlere zaten sahiptirler, sahip de olmalıdırlar. Aksi halde her okuma yazma bilen öğretmen olurdu. :) 

  
SİZE GÖRE MÜZİSYEN İLE SANATÇI ARASINDA BİR FARK VAR MIDIR?
Ülkemizde bu gibi terimlerde yaşanan bir anlam kargaşası var bence. Günlük hayatımızda kullanırken hepimiz bunu yapıyoruz. Kalıplaşmış bazı şeyler oluştu çünkü dil bilgimizde. Sanatçı, müzisyen, şarkıcı.... vs gibi terimler hepimiz için kullanılıyor. Tabiki bana göre sanatçı ve müzisyen arasında fark vardır. Sanatçı olabilmek için herşeyden önce üretmeniz gerektiğini düşünüyorum. Sadece müziğinizi yapmak yeterliymiş gibi gelmiyor bana. Sanırım bu yüzden ‘’sanatçı’’ olarak anıldığımda önce bir duraksıyorum. :)
   
Bazı kesim ikisini birbirinden ayırmıyor. Sadece icraya bakıyor. Evet sahnedeki parçaları icra ediyoruz. Yani yorumluyoruz. Ve herkesin yorumu kendine özgüdür, farklıdır. Bu gerekçeyle  sanatçı ile müzisyeni birbirinden ayırmıyorlar. Ben de bu konuyu hep düşünmüşümdür. Sanırım ilkine daha yakın düşüncelerim var. :)
  
SİZ MÜZİK DÜNYASINDA KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?
Bu soruya şu şekilde cevap verebilirim sanırım. Kendini dev aynasında görenlerden hiç olmadım ve bu tarz kişilerin yanından da hep uzaklaştım. Benim profesyonel bir müzik eğitimim yok, eğitimini alan kişiler kadar teorik olarak da bilgim olmaması muhtemeldir. Ve benden çok eskiler var , hatta yaşı benden küçük olup da daha çok tecrübesi olan kişiler vardır. Ben sadece mutlu olduğum, heyecanlandığım, keyif aldığım ve keyif verdiğim şeyi yaptığım sürece inanın bana kendi dünyamda en mutlusu benim. Tabiki ilerisi için düşündüğümde çok daha büyük işlerde, projelerde, binlerce kişilik sahnelerde , çok satan albümler listesinde görmek istiyorum kendimi. Ve bir gün başaracağımı biliyorum. :)
   
SAHNEDE DUYGUSAL BİR ANINIZ OLDU MU?
Sahnedeki her anım duygusal inanın, her şarkıda mutlaka yaşıyorum o duyguyu, gözüme çarpan ufacık bişeyde dahi, benimle ya da dinleyicilerle ilgili olsun, o duygusal anı unutmuyorum ve etkileniyorum. Güzel çok anım oldu en kötüsünü de yaşadım. Vefat haberi aldım, ki bunu sanırım pek konuşmak istemiyorum. Çok kötü bir deneyim oldu benim için. Hala silmeye çalışıyorum etkilerini. Aklıma gelen güzel bişey var onu paylaşayım sizinle, babamın hayatta olduğu son doğum günü gecesi malesef sahnem vardı ve ben yanlarında değildim. Ertesi gün kutlayacaktık. Babama söylediğim de bir şarkı vardı, hemen hemen her sahnemde en önde dinlerdi beni. Bilirsiniz ’’Bana bir masal anlat baba’’....


    
O gece babam programda değildi ben de bayağı uzaktaydım. Mağusa’daydım. O şarkıya başlamadan önce dinleyicilerden rica ettim. Bugün babamın doğum günü ve ben yanında değilim, sizlerleyim. Şu an hepinizin önünde babamı arıyorum ve lütfen bu şarkıyı ona hep birlikte söyleyelim dedim. Sağolsunlar kırmadılar,hepsi katıldı. Bayağı da kalabalık vardı mekanın içi dışı doluydu. Babam ‘’alo’’ dedi ve hep birden şarkıyı söylemeye başladık. Çok duygusal anlardı, kamerayı açanlar vardı ve babamın hoparlörden duygu dolu sözleri ve ağladığı duyudu, tabiki mutlu olduğu için... O anı ömrüm boyunca hiç unutmayacağım. Keşke o güne geri dönebilseydim.
   
MÜZİK DÜNYASINDA BUNDAN SONRA HEDEFİNİZ NEDİR?
Yukarıda da belirttiğim gibi, hep daha iyisi, daha büyüğü... Yurt dışı... 
Hayal dünyam çok geniştir koç burcuyum :) hayal edebileceğim ve ettiğim ne varsa gerçekleştirmek istiyorum. Daima daha ileriye :) Tabiki adım adım ve doğru stratejilerle, doğru zamanda .
    
BEĞENDİĞİNİZ SANATÇI VEYA SANATÇILAR VAR MI?
Tabiki var ;) Soru sadece buydu değil mi :)
Genellikle kadın seslerini daha çok seviyor ve dinliyorum. Mesela kesinlikle bir Sıla hayranıyım. :) 
Bu arada ülkemizde de beğendiğim, takdir ettiğim arkadaşlarım var. Çabalayan ve kesinlikle hakkını veren. :)
     
SON OLARAK OKUYUCULARIMIZA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEYLER VAR MI?
Öncelikle kendilerine sağlıklarına çok dikkat etmelerini söylemek isterim. Dünyayı saran bir pandemi ile karşı karşıyayız, biliyorsunuz. Sevdiklerimizi ve kendimizi düşünerek hareket edelim. Hijyen kuralları, maskelerimiz ve sosyal mesafemiz çok önemli. Tedbiri elden bırakmasınlar dilerim.
   
Daha sonra ise, büyük küçük herkese, bol kahkahalı, mutlu, bol müzikli günler temenni ederim. Hangi şeyi yapmaktan zevk ve haz alıyorlarsa ona sıkı sıkı sarılsınlar, hiç bırakmasınlar isterim. Gülümsesinler, gülümsetsinler, bir tebessümün açamayacağı hiç bir kapı olamaz çünkü, önce insanı sevelim.
   
Son olarak da bize vakit ayırdıkları için teşekkür ederim, röportajımızı buraya kadar okumuşlarsa bu teşekkür de yerine gidecektir, hepinizi seviyorum. :)
 
Anahtar Kelimeler
Metropolitan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182

Başarılı İşletmeci Selin NİHAT İLE KEYİFLİ...
Ülkemizin başarılı işletmecilerinden SELİN NİHAT ile güzel bir röportaj yaptık, ve bu güzel röportaj...

Haberi Oku