banner183
Mobil   Metropolitan Gazetesi, Güncel Zengin İçeriği İle Dünyadan En İlginç Haberleri Okuyucuları İle Buluşturuyor.   Mail. iletisim@metropolitan.com.tr
Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Başarılı İşletmeci Selin NİHAT İLE KEYİFLİ SÖYLEŞİ
Röportaj: Fatma Yüksek
    
Sayın SELİN NİHAT, önce bize kendinizi ve Mega Maya Ajans’ı tanıtır mısınız?  
1993, Gazimağusa, Kıbrıs doğumluyum. Ortaokul ve lise hayatımı Güney Kıbrıs, The English School’da tamamladım. Üniversite yıllarım ise Londra’da Queen Mary, University of London’da geçti. İşletme ve yöneticilik bölümünden mezunum. İşletme müdürlüğü, artist menajerliği ve organizatörlük yapıyorum. Bir süre Amsterdam ve Londra’da yaşadım. Başarılı ve saygın bir ailenin kızı olarak ben de yaptığım ve yapacağım tüm işlerde başarılı ve hırslı olmayı her zaman hedef bilmişimdir.


    
Mega Maya 2018 Kasım ayında kurulan management & booking ajansıdır. Ajansa bağlı olan sanatçıların kariyer yönetimi ve performans düzenlemeleri yapılıyor. Bunun yani sıra mekanların, organizasyonların talepleri üzerine çoğunlukla yurtdışından sanatçılarla anlaşılıp, etkinlikler koordine ediliyor. Ülkemizin benim görüşümle en başarılı ve en yetenekli DJ’i Umut Özsoy ile ilk adımı atıp büyüyen Mega Maya Ajans’ı şu an yine Kıbrıs’ta techno türünde çalmış olduğu şarkılarla çok sevilip destek gören Bill Dalton’u da artist listesine ve menajerliğine eklemiş bulunmaktadır.
   
Mega Maya Ajans’ı birçok tanınmış isimlerle çalışmıştır. Game of Thrones oyuncusu Hodor olarak bilinen Kristian Nairn, tüm dünyada büyük ses getiren Vini Vici gibi başarılı isimler ilk kez Kuzey Kıbrıs’a Mega Maya Ajans’ı tarafından getirilmiştir.
   
Peki, bir Ajans işletmecisinin sorumlulukları nelerdir?
Mega Maya Ajans’ı önceden bahsettiğim gibi management & booking ajansı olduğundan sorumluluklarımı ikiye ayırıp size aktarmak istiyorum. Management yani yönetim tarafından; doğru projenin seçilmesini sağlamak, iş sürecini takip etmek, etkinliklerin gerekli hazırlıklarını organize etmek, doğru imajı oluşturmak ve korumak, iletişim ve basın ilişkilerini sağlamak; kısacası tüm mesleki işleri yönetmek.


    
Booking yani etkinlikleri ayarlama kısmında ise; pazarlama ve satış stratejisi oluşturup uygulamak, potansiyel etkinlikler araştırmak ve planlamak, performansları koordine etmek ve sanatçı için sözleşme yapmak.
    
Neden sizin işletmeciliğini yaptığınız ajansı tercih etmeliler sizce?
Vizyon, disiplin, istikrar ve başarı söz konusu, bunlarla ilerlemek isteyen herkes Mega Maya Ajans’ı tercih etmeli.
   
Neden bu mesleği seçtin?
Yoğun bir eğitim hayatı ve yurtdışındaki yıllarımdan sonra severek ve eğlenerek yapacağımı düşündüğüm ve eğlence hayatına yeni bir yön vermek için bu alanı tercih ettim. Menajerliğini yaptığım ayni zamanda erkek arkadaşım olan Umut Özsoy’un desteği sayesinde de hem kendimi hem de onu bu alanda ileriye taşıyabilmek için kendimi sürekli geliştiriyorum.

   
Bu mesleğin bir okulu yok. Ne yapmak gerekiyor menajer olmak için?
Bu mesleğin aslında bir okulu var, okuduğum bölüm; işletme ve yöneticilik. Tecrübe ve merakla çoğu iş için bir yerlere gelinebilir fakat herşeyin temeli eğitimden geçmektedir. Yaptığım işte eğitimimin içerdiği yönetim, satış ve pazarlama stratejileri sayesinde bu alana girmeden birçok bilgiye sahiptim. Başarılı eğitim hayatımın verdiği özgüven ve kısa sürede yaşadığım tecrübelerle çok güzel fırsatlar elde edip güzel yerlere geldim. Kısacası menajer olmak için kararlı, disiplinli ve gerekli bilgilere sahip olmanız gerekiyor. 
   
Hangi mesleklerin menajeri olunur?
Tüm mesleklerin menajeri olabiliyor. Örneğin, Kıbrıs’a geri dönmeden önce Londra’da finans endüstrisinde satış menajerliği yapıyordum. Her iş alanın yüksek pozisyonlarından birini oluşturan mevkiye verilen ad menajer. 

   
Çalıştığın sanatçıları sen mi seçiyorsun? Onlar mı seni buluyor?
Her ikisi de. Booking kısmında, işletmesini yaptığım mekanlara mekana katkısı olabilecek doğru sanatçıyı seçmek için çalışıyorum. Beni ve ajansımı bulan sanatçılarla ancak kriterlerime ve etkinliğin içeriğine uyuyor ise çalışmayı kabul ediyorum. 


    
Management kısmında ise sanatçılarım beni buluyor. Çalışma tarzıma uyabilecek, yeni fikirlere açık, kendi potansiyelinin farkında olan kişilerle işlemek önceliğim oluyor.
   
Seçmiş olduğun sanatçıların kriterleri var mı?
Evet var. En önemli üç unsur sanatçıyı getirdiğim ülkede pazarlayabilecek özelliklerinin olması, bütçeye uygunluğu ve kendi ajanslarının benim ajansımla olan iletişimi. Doğru etkinlik müşteriler tarafından başarılı ve eğlenceli bulunan, finansör tarafından ise içeriği ile prestijli ya da kazançlı olan bir durumdur. Ajansların arasındaki iletişim hızlı ve doğru bir şekilde ilerlediği takdirde de iki taraf performans yapılmadan önce birbirlerine güven besliyor. 
  
Çalışma şeklini biraz anlatır mısın?
Katı yaklaşımı olan biriyim. Disiplin ve saygı en çok aradığım özelliklerdendir. Farklı ve yaratıcı olma yönüm çok geniştir. Çalışma şeklime saygı duyup, gerekli çalışmaları doğru zamanda teslim edip, kendini geliştiren herkesle çok güzel ve yakın ilişkilerim olmuştur. 

   
Bu mesleğin avantajlar ve dezavantajlarından bahseder misin?
Bu mesleğin avantajları çok farklı insanlara tanışıp işlemek, Kıbrıs’ta olduğu kadar yurtdışında da bilinmek ve yükselmek, eğlence sektörüne hâkim olabilmek ve en önemlisi kendi işimin sahibi olup kimseye bağlı kalmamak.
   
Dezavantajı olduğunu düşünmüyorum, en azından bugüne kadar hiç bir kötü tecrübem olmadı.
   
Bu mesleği seçmeseydin ne yapmak isterdin?
Bu mesleği seçmeseydim bilim kadını olmak isterdim. Matematik ve fiziğe karşı hep bir ilgim ve başarım olmuştur. Üniversite için gerekli sınavlarımı da hatta bu dersler üstüne yoğunlaşarak almıştım. Daha geniş yelpazesi olduğundan dolayı sonrasında şu anki alanıma fokuslanmayı tercih ettim.
  
Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Kendine güvenip gelişime açık olan her insan başarılı olur. Kendi yolunuzda yılmadan ilerleyin. Tek bir insanın değişim sağlayabileceğinin farkına varın. Farklı olmak güzeldir.
   

Anahtar Kelimeler
Metropolitan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner172

banner174

banner165

banner181

banner166

banner171

banner149

banner151

banner153

banner182

H&V Ajans, Hayriye VURDU ile Röportaj
H&V ; Başarımı her zaman tüm röportajlarımda da Söylüyorum mükemmeliyetçi olmama borçluyum bildiğiniz...

Haberi Oku